Az új bérletek a korábbiaknál is egyszerűbb megoldást kínálnak, hiszen a napi ingázáshoz és a hétvégi kirándulásokhoz mostantól elegendő egyetlen közös (busz+vonat) bérletet váltani. Az új vármegyebérlettel a vármegye határain belül, az országbérlettel pedig az egész országban utazhatunk a helyközi buszokon és a vonatokon egyaránt.
Az egy-egy vármegye területére érvényes teljesárú bérlet csupán 9450 forintba, a diák bérlet pedig mindössze 945 forintba kerül havonta, de akkor is csak 18900, illetve 1890 forintot kell fizetned, ha a Magyarország egész területére érvényes országbérletet választod.
Az új vármegye- és országbérlet olcsó, egyszerű és korlátlan.
Főszabályként azt érdemes tudni, hogy a vármegyebérletek érvényességi határa mindig megegyezik az adott megye közigazgatási határával.
Az oldal tetején található térképre kattintva egyszerűen ellenőrizheted a vármegyebérleted területi érvényességét.
Nem, a vármegyebérlet csak az adott vármegye közigazgatási határán belüli utazásra használható fel, ez alól csak az alábbi esetekben lehet kivétel.
Mindkét érintett vármegyebérlet érvényes abban az esetben azonban, ha:
Nézd meg az infografikát ide kattintva!
A budapesti járatok esetében előforduló esetekről itt olvashatsz részletesebben.
Továbbá összegyűjtöttünk néhány egyedi esetet:
Igen. Arra a területre szükséges bérlettel rendelkezned, amely vármegyében a kiindulási és a célállomásod van. Abban az esetben, ha e kiindulási és célállomások között az általad igénybe vett jármű egy másik vármegyén is áthalad – de te nem szállsz le róla –, nincs szükséged arra, hogy az utazásod során csupán érintett vármegye bérletével is rendelkezz.
Abban az esetben viszont, ha ugyan a kiindulási és célállomásod is ugyanabban a vármegyében van, de az utazásodhoz egy másik vármegyében át kell szállnod, akkor országbérletet (vagy mindkét vármegyére külön vármegyebérletet) kell vásárolnod.
Igen, de csak vonaton és ott is csak akkor, ha előre (már az utazás megkezdésekor) rendelkezel a megyehatáron túli útszakaszra érvényes összes menetjeggyel vagy bérlettel.
Ilyenkor egyébként elég, ha a vármegye utolsó állomásától/megállóhelyétől a célállomásig tartó szakaszra váltasz jegyet. Ez fordított irányú utazásnál is igaz: a kiindulási állomástól az újfajta bérlettel lefedett vármegye első állomásáig kell csak érvényes jeggyel rendelkezned.
(Például Pest vármegyei bérlettel Kecskemétről a fővárosba úgy utazhatsz, ha Kecskemét és Nagykőrös között gyorsvonati kocsiba szóló külön menetjegyet, esetleg bérletet váltasz.)
Egy dologra azonban érdemes vigyáznod: a vármegyén kívüli szakaszra eső menetjegy megvásárlása a vonaton már csak pótdíj felszámítása mellett lehetséges, amennyiben a felszállás helyén egyébként lett volna jegyvásárlási lehetőség.
És hogy miért nem lehet ugyanezt a buszoknál is megtenni?
Azért, mert a Volánbusz járatokon a sofőrök csak a felszállás helyétől tudnak jegyet adni. Emiatt nincs mód arra, hogy a buszon az út első szakaszát vármegyebérlettel, a megyehatártól pedig külön jeggyel fedezd.
Nézd meg az infografikát ide kattintva!